Udostępnij stronę Centrum Sztuki Wokalnej

social facebook

Partner strategiczny – Rzeszów – Stolica Innowacji

rz stolica innowacji


 

zaw stoart v1 black

 

AKTUALNOŚCI

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Dzikowskim w Radio Rzeszów

Autograf księcia polskiego big bitu Krzysztofa Dzikowskiego i książkę „Fruwam po ziemi” z jego utworami będzie można otrzymać na spotkaniu autorskim w Polskim Radio Rzeszów. Odbędzie się ono 25 maja, w piątek – pierwszego dnia Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Rzeszów Carpathia Festival”. Krzysztof Dzikowski, gość honorowy Festiwalu zaprasza fanów do radiowego Studia Koncertowego im. Tadeusza Nalepy na godz. 12.
Krzysztof Dzikowski jest autorem tekstów największych przebojów muzyki rozrywkowej lat 60. i 70. To on napisał „Małego Księcia” dla Kasi Sobczyk, „Annę Marię” i „Dozwolone do lat osiemnastu” dla Czerwonych Gitar. Spod jego pióra wyszły dziesiątki hitów, a Wojciech Młynarski nazywał go „Małym Księciem bigbitu”. Dzikowski jest autorem tekstów piosenek, ale także scenarzystą filmowym, poetą, prozaikiem i dramaturgiem. Studiował na Politechnice Warszawskiej, ukończył filologię polską, scenopisarstwo w Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, a także Warszawską Szkołę Fotografii oraz studia podyplomowe w Warszawskiej Wyższej Szkole Humanistycznej.

Jego twórczość cechuje oryginalność, nie pozwalał na żadną ingerencje w teksty piosenek, czy narzucanie sobie tematów. Jako tekściarz zaczynał od współpracy z bigbitową grupą muzyczną Tajfuny, później z Czerwono-Czarnymi, lecz największą popularność przyniosły mu piosenki pisane dla Czerwonych Gitar. Jego piosenki wykonywali i wykonują wybitni artyści sceny polskiej, m.in.: Czesław Niemen, Maryla Rodowicz, Niebiesko-Czarni, Katarzyna Sobczyk, Anna German, Halina Frąckowiak, Irena Jarocka, Ewa Bem, Alibabki, Urszula Sipińska, Halina Kunicka, Karin Stanek, Krystyna Janda, Anna Maria Jopek czy Anna Wyszkoni, Piotr Cugowski i wielu, wielu innych. Jego największe przeboje to: „Anna Maria”, „Ciągle pada”, „Mały Książę”, „Dozwolone do lat osiemnastu”, „Tak bardzo się starałem”, „Nie wiem, czy to warto”, „Dzień jeden w roku”, „Niebo z moich stron”, „Słowo jedyne Ty”, „Gondolierzy znad Wisły”, „Chcę być kochaną” czy „Wschód słońca w stadninie koni” – tekst trafił do światowej antologii poezji o koniach.

Tworzy także inne gatunki: jest współautorem musicalu „Niedopasowani, czyli Goliath Wielorybh”, zaadaptował „Gwałtu, co się dzieje” według Aleksandra Fredry, współpracował z Polskim Radiem - był pomysłodawcą i realizatorem audycji „Studencka Piosenka Miesiąca”, prowadził audycję autorską „Piosenka faktu”. Wspólnie z Urszulą Dutkiewicz stworzył autobiograficzną książkę „Józup”, a w 2016 roku Państwowy Instytut Wydawniczy wydał jego autobiografię „Tekściarz” (wysłuchał i opracował Rafał Podraza). Na 80. Urodziny, które świętuje w tym roku, przygotował antologię twórczości pod tytułem „Fruwam po ziemi”. To właśnie tę książkę podaruje uczestnikom spotkania autorskiego w Polskim Radio Rzeszów, 25 maja.

Jako twórca zdobył wiele nagród i odznaczeń, wśród nich srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Nagrodę Honorową Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej S.A. Ikony Festiwalu przyznawaną za udział w festiwalach opolskich, Odznakę Honorową Stowarzyszenia ZAIKS oraz Złoty Krzyż Zasługi przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt twórczości, wiele nagród w konkursach literackich oraz na Festiwalu w Opolu, jako scenarzysta filmowy zdobył I nagrodę na Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie za scenariusz filmowy „Krzycz głośniej”.

Krzysztof Dzikowski działa również na rzecz twórców - pełni funkcje Prezesa Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR, Przewodniczącego Związku Zawodowego Twórców Kultury, Przewodniczącego Branży Kultury w Forum Związków Zawodowych FZZ, Sekretarza Rady Stowarzyszenia Autorów ZAIKS. Jest również członkiem Związku Literatów Polskich.

W 2014 roku została powołana Fundacja im. Krzysztofa Dzikowskiego. Jej powstanie związane jest z faktem wykorzystywania tekstów piosenek Krzysztofa Dzikowskiego do nauki języka polskiego na Syberii i popularnością ich za granicą. W 2016 roku po raz pierwszy przyznana została Nagroda Fundacji im. Krzysztofa Dzikowskiego. Otrzymała ją Wiktoria Tracz podczas I Zjazdu Młodych Gwiazd w Szczecinie. W tym roku, który Fundacja ogłosiła rokiem obchodów Jubileuszu 80-lecia Urodzin Krzysztofa Dzikowskiego, nagroda zostanie przyznana po raz drugi. Otrzyma ją zdobywca I miejsca na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki „Rzeszów Carpathia”.
Share »
plyta cd ave regina
podkarpackie logo
Województwo Podkarpackie Partnerem „Carpathia Festival” 2024!
Miło nam poinformować, że Partnerem XX Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival” – Rzeszów 2024 jest Województwo Podkarpackie. Podkarpackie – Przestrzeń Otwarta.
Tegoroczny „Carpathia Festival” już 20-21 lipca 2024 roku w Filharmonii Podkarpackiej!
Zapraszamy!
sponsorzy 2024 N