AKTUALNOŚCI
Spotkanie autorskie z Krzysztofem Dzikowskim w Radio Rzeszów
Jego twórczość cechuje oryginalność, nie pozwalał na żadną ingerencje w teksty piosenek, czy narzucanie sobie tematów. Jako tekściarz zaczynał od współpracy z bigbitową grupą muzyczną Tajfuny, później z Czerwono-Czarnymi, lecz największą popularność przyniosły mu piosenki pisane dla Czerwonych Gitar. Jego piosenki wykonywali i wykonują wybitni artyści sceny polskiej, m.in.: Czesław Niemen, Maryla Rodowicz, Niebiesko-Czarni, Katarzyna Sobczyk, Anna German, Halina Frąckowiak, Irena Jarocka, Ewa Bem, Alibabki, Urszula Sipińska, Halina Kunicka, Karin Stanek, Krystyna Janda, Anna Maria Jopek czy Anna Wyszkoni, Piotr Cugowski i wielu, wielu innych. Jego największe przeboje to: „Anna Maria”, „Ciągle pada”, „Mały Książę”, „Dozwolone do lat osiemnastu”, „Tak bardzo się starałem”, „Nie wiem, czy to warto”, „Dzień jeden w roku”, „Niebo z moich stron”, „Słowo jedyne Ty”, „Gondolierzy znad Wisły”, „Chcę być kochaną” czy „Wschód słońca w stadninie koni” – tekst trafił do światowej antologii poezji o koniach.
Tworzy także inne gatunki: jest współautorem musicalu „Niedopasowani, czyli Goliath Wielorybh”, zaadaptował „Gwałtu, co się dzieje” według Aleksandra Fredry, współpracował z Polskim Radiem - był pomysłodawcą i realizatorem audycji „Studencka Piosenka Miesiąca”, prowadził audycję autorską „Piosenka faktu”. Wspólnie z Urszulą Dutkiewicz stworzył autobiograficzną książkę „Józup”, a w 2016 roku Państwowy Instytut Wydawniczy wydał jego autobiografię „Tekściarz” (wysłuchał i opracował Rafał Podraza). Na 80. Urodziny, które świętuje w tym roku, przygotował antologię twórczości pod tytułem „Fruwam po ziemi”. To właśnie tę książkę podaruje uczestnikom spotkania autorskiego w Polskim Radio Rzeszów, 25 maja.
Jako twórca zdobył wiele nagród i odznaczeń, wśród nich srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Nagrodę Honorową Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej S.A. Ikony Festiwalu przyznawaną za udział w festiwalach opolskich, Odznakę Honorową Stowarzyszenia ZAIKS oraz Złoty Krzyż Zasługi przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt twórczości, wiele nagród w konkursach literackich oraz na Festiwalu w Opolu, jako scenarzysta filmowy zdobył I nagrodę na Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie za scenariusz filmowy „Krzycz głośniej”.
Krzysztof Dzikowski działa również na rzecz twórców - pełni funkcje Prezesa Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR, Przewodniczącego Związku Zawodowego Twórców Kultury, Przewodniczącego Branży Kultury w Forum Związków Zawodowych FZZ, Sekretarza Rady Stowarzyszenia Autorów ZAIKS. Jest również członkiem Związku Literatów Polskich.
W 2014 roku została powołana Fundacja im. Krzysztofa Dzikowskiego. Jej powstanie związane jest z faktem wykorzystywania tekstów piosenek Krzysztofa Dzikowskiego do nauki języka polskiego na Syberii i popularnością ich za granicą. W 2016 roku po raz pierwszy przyznana została Nagroda Fundacji im. Krzysztofa Dzikowskiego. Otrzymała ją Wiktoria Tracz podczas I Zjazdu Młodych Gwiazd w Szczecinie. W tym roku, który Fundacja ogłosiła rokiem obchodów Jubileuszu 80-lecia Urodzin Krzysztofa Dzikowskiego, nagroda zostanie przyznana po raz drugi. Otrzyma ją zdobywca I miejsca na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki „Rzeszów Carpathia”.