Udostępnij stronę Centrum Sztuki Wokalnej

social facebook

Zapraszamy na patriotyczny koncert pt. „ZAKAZANE PIOSENKI”

Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie
Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie

Współpraca:
Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie

Zapraszają z okazji Narodowego Święta Niepodległości na patriotyczny koncert pt. „ZAKAZANE PIOSENKI” w wykonaniu Solistów i Reprezentacyjnej Grupy Artystycznej Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek z towarzyszeniem zespołu muzycznego pod kierownictwem Tomasza Filipczaka.

10 listopada 2019 roku, godz. 17.00
Politechnika Rzeszowska -Regionalne Centrum Dydaktyczno-Konferencyjne i Biblioteczno-Administracyjne
ul. Powstańców Warszawy 12, aula V-1

Pomysł, Scenariusz, reżyseria, przygotowanie i opieka wokalna- Anna Czenczek
Ruch sceniczny- Karolina Majdan-Solecka
Aranżacje- Jarek Babula, Tomasz Filipczak
Kierownictwo artystyczne- Anna Czenczek

WSTĘP WOLNY!!!

PATRONAT HONOROWY
Wojewoda Podkarpacki
Marszałek Województwa Podkarpackiego
Prezydent Miasta Rzeszowa

PATRONAT MEDIALNY
TVP 3 Rzeszów
Polskie Radio Rzeszów
Gazeta Codzienna „Nowiny”
Katolickie Radio Via
Nasz Dom Rzeszów

ZESPÓŁ W SKŁADZIE:
Tomasz Filipczak - fortepian
Justyna Baran - skrzypce
Paulina Ryjak - Altówka
Adam Misiak – wiolonczela
Mirosław Wiśniewski – kontrabas
Przemysław Kuczyński - perkusja

Zakazane Piosenki 2019

KONCERT „Zakazane piosenki”
Zakazane piosenki były utworami antyniemieckimi, które powstawały w czasach II wojny światowej „na ulicach” okupowanych miast. Tworzyły je orkiestry podwórkowe i uliczni śpiewacy.
Autorski projekt dr Anny Czenczek - dyrektor Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie zawiera dwa utwory z filmu pt. Zakazane piosenki” tj.: „Warszawo ma” i „Siekiera, motyka”. Pozostałe utwory są pieśniami wojskowymi, patriotycznymi i legionowymi, które śpiewali walczący żołnierze lub je tworzyli w czasie walk. Utwory: „Utwór „Deszcz, jesienny deszcz” powstał w 1943 roku i zdobył szczególną popularność w Zgrupowaniu „Kampinos” Armii Krajowej. Utwór „Orlątko” został napisany przez Artura Oppmana w czasie walk o Lwów w 1918 roku. Utwór „Ułani, ułani”, zaliczany do pieśni legionowych i strzeleckich, jest pieśnią kawalerii powstałą w 1917 roku, a pełna wersja „Poboru na dziewczynki” powstała najprawdopodobniej w 1916 roku.

Wybór repertuaru został dokonany tak, aby był zróżnicowany i atrakcyjny szczególnie dla młodych odbiorców, a tym samym wpływał na upowszechnianie wiedzy na temat polskiego doświadczenia historycznego, tradycji narodowej, historii kultury polskiej. Projekt koncertowy będzie miał również istotną wartość dla promocji tradycji oręża polskiego, przyczyni się do rozbudzania i kształtowania postawy patriotycznej, obywatelskiej, pro obronnej. Ma również za zadanie promować twórczość regionalną – utwory „Rapsod o pułkowniku Lisie-Kuli” (1919 rok) i „Leguny w niebie” (1920 rok) zostały napisane przez żołnierza, legionistę i poetę pochodzącego z Rzeszowa - Adama Kowalskiego.

WSTĘP WOLNY! ZAPRASZAMY!

plyta cd ave regina