Udostępnij stronę Centrum Sztuki Wokalnej

social facebook

Anna Czenczek

Dr ANNA CZENCZEK, doktor sztuk muzycznych na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy jest prezesem Fundacji Wspierania Kultury i Sztuki „CARPATHIA”, dyrektorką Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie (od 2000r.), pomysłodawczynią i dyrektorką Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival" – Rzeszów oraz Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Patriotycznej „Moja Ojczyzna”, międzynarodową jurorką, muzykiem, wokalistką, aranżerką wokalną, producentką, animatorką kultury, laureatką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wokalnych, nauczycielką emisji głosu i wykładowczynią. Autorka artykułów naukowych poświęconych edukacji muzycznej publikowanych w monografiach wydanych przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.

  
Zasiada w jury międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnych festiwali muzycznych, konkursów i przeglądów, m.in. w: Veszprem (Węgry), Sankt Petersburgu (Rosja), Moskwie (Rosja), Warnie (Bułgaria), Paryżu (Francja), Kownie (Litwa), Bachczysaraju (Ukraina - Krym), Neapolu i Salerno (Włochy), Monachium (Niemcy), Pradze (Czechy) oraz na Malcie, w Estonii, Warszawie, Poznaniu, Bydgoszczy, Wrocławiu. Współpracuje ze znanymi artystami polskiej estrady oraz instytucjami kultury na terenie całego kraju i za granicą.

Nieodłączną częścią festiwalu „Rzeszów Carpathia Festival” jest wokalno-taneczny spektakl w wykonaniu uczniów i absolwentów Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie Pomysłodawca, scenariusz, reżyseria, przygotowanie wokalne, opieka artystyczna – Anna Czenczek. Premiera spektaklu z ich udziałem oraz z towarzyszeniem Orkiestry festiwalowej pod kierownictwem Tomasza Filipczaka stanowi jeden z głównych punktów programu koncertu inaugurującego festiwal: „Już nie zapomnisz mnie” (premiera 2017), „Niebo z moich stron” z największymi, polskimi przebojami autorstwa Krzysztofa Dzikowskiego z okazji jego 80. urodzin (premiera 2018), „Serca gwiazd” z udziałem Haliny Frąckowiak (premiera 2019), „Lubię wracać tam gdzie byłem” z udziałem Danuty Błażejczyk, z okazji 35-lecia jej pracy artystycznej (premiera 2020), koncert z najpiękniejszymi utworami Jacka Cygana pt. „Czas nas uczy pogody” z gościnnym udziałem Jacka Cygana, Kasi Moś, AniKi Dąbrowskiej, Ralpha Kamińskiego, Michała Rudasia i Bartosza Listwana (premiera 2021), symfoniczny koncert poświęcony twórczości Anny Jantar w wykonaniu Marty Burdynowicz, Moniki Urlik, Grzegorza Wilka, Solistów i Grupy Artystycznej Centrum Sztuki Wokalnej z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej i Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Tomasza Filipczaka (premiera 2022), koncert z największymi przebojami Ireny Santor pt. „Tych lat nie odda nikt” w wykonaniu Danuty Błażejczyk, Moniki Urlik, Kamila Franczaka, Solistów i Grupy Artystycznej Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej pod kierunkiem Tomasza Filipczaka i Zespołu Smyczkowego Filharmonii Podkarpackiej – Gość honorowy – Irena Santor (2023). W tym roku (2024) przygotowany został koncert z największymi przebojami polskiej muzyki rockowej pt. „Bal wszystkich świętych” w wykonaniu Zespołu Lombard, Sary Chmiel, Anastazji i Piotra Nowaka oraz Solistów i Grupy Artystycznej Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej Tomasza Filipczaka.

Od 2000 roku uczniowie Anny Czenczek zdobyli ponad 1100 nagród w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach piosenki, m.in.: Grand Prix Światowego Festiwalu ,,Talenty – Litwa” (2007), I wyróżnienie w 46. Krajowym Festiwalu Piosenki „Debiuty” Opole (2009), Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Piosenki – Bułgaria (2009), Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki „Wygraj sukces” Tarnobrzeg (2012), Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu – Tomaszów Mazowiecki (2012), Grand Prix VII Spotkań Mistrzów – Pacanów (2013), Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Piosenki – Słowacja (2013), Złoty Aplauz Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Tańca – Konin (2013), I miejsce V Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Estonii (2014), I miejsce i stypendium artystyczne w wysokości 24 tys. zł 11. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty (2015), I miejsce XVII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Maleńkie Gwiazdeczki” – Bułgaria (2015), Grand Prix w XX Polsko – Niemieckim Festiwalu Kultury Dziecięcej i Młodzieżowej „Razem we Wspólnej Europie” – Monachium (2015), Grand Prix w IV Międzynarodowym Festiwalu Piosenki „Złote Talenty w Złotej Pradze” – Praga (2015), Grand Prix w XIV Ogólnopolskim Konkursie Piosenki i Recytacji Poezji Legionowej, Żołnierskiej i Niepodległościowej – Warszawa (2015), Grand Prix X Spotkań Mistrzów Muzyki –Pacanów (2016), Grand Prix XXVII Festiwalu Piosenki „Śpiewaj razem z nami” – Przemyśl (2017), Grand Prix II Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki z Czarnego Krążka pod patronatem Andrzeja Piasecznego – Pionki (2017), Grand Prix XI Spotkań Mistrzów Muzyki – Pacanów (2017), Grand Prix V edycji „WSIZ ma Talent” – Rzeszów (2017), Grand Prix III Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek – Kalwaria Pacławska (2018), Grand Prix oraz specjalna nagroda TVP ABC na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki „Skowroneczek” – Nowy Sącz (2018), Grand Prix w VIII Festiwalu Piosenek Katarzyny Sobczyk „O Złotą Różę Małego Księcia” – Tyczyn (2018),  I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki „HARTBEX Carpathia Festival” Rzeszów (2019), Grand Prix i I miejsce na Dino Top Festiwal za interpretację piosenek z repertuaru Anny Jantar – Sędziszów Małopolski- Polskie Radio Rzeszów – TVP3 Rzeszów (2019), II miejsce na Dino Top Festiwal za interpretację piosenek zespołu Dżem – Sędziszów Małopolski – Polskie Radio Rzeszów – TVP3 Rzeszów (2020), I miejsce na 5. Danuta Rinn Festiwal – Warszawa (2020), Nagroda Główna XV Konkurs Piosenki „Śpiewamy Przeboje Naszych Rodziców" – Nowa Dęba (2021), I miejsce IV Festiwal „W krainie Baśniowej Piosenki” Nisko (2022), Grand Prix I Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Patriotycznej „Moja Ojczyzna” – Rzeszów (2022).

Wychowankowie Anny Czenczek studiują na wydziałach wokalnych najlepszych uczelni muzycznych w kraju i za granicą, uczestniczą w nagraniach studyjnych radiowych i telewizyjnych, śpiewają w musicalach (m.in. „Kwiaty we włosach”, „High School Musical”, „Miss Saigon”, „Rodzina Addamsów”, „West side story”, „Koty”, „Zakonnica w przebraniu”) i programach muzycznych, gdzie współpracują z najlepszymi artystami polskiej estrady. Zgłoszeni i przygotowani przez dr Annę Czenczek byli uczestnikami m.in. takich programów jak: „Szansa na sukces”, „Droga do gwiazd”, „Twoja droga do gwiazd”, „Od przedszkola do Opola”, „Imiennik Dwójki”, „Nowa generacja”, „Kawa czy herbata”, „Przebojowe Dzieci”, „Fabryka gwiazd”, „X Factor”, „The Voice of Poland”, „Kulturalni.pl”, „Mam Talent”, „Mali Giganci”, „Petersburski Music Show”, „Hit Hit Hurra!” „The Voice of Poland Kids”, Eurowizja Junior 2016 (producent) (czołowe miejsce w Krajowych Eliminacjach) oraz Eurowizja Junior 2017 (wygrane Krajowe Eliminacje i reprezentowanie Polski w finale w Tbilisi, w Guzji, zajmując 7. miejsce, najwyższe w historii polskich występów na tym konkursie) (producent)– zdobywając w nich najwyższe laury, a także udział w Finale Programu „Szansa na sukces Eurowizja Junior 2021 oraz zwycięstwo w polskiej edycji „The Voice Kids 2”. Ostatnim ważnym osiągnięciem jest zwycięstwo w „Szansie na Sukces. Opole 2023” i udział w Konkursie Debiuty podczas 60. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu 2023!

Anna Czenczek po wygranej w programie TVN „Mali Giganci” oraz TVP 2 „The Voice Kids 2” nawiązała współpracę z wytwórniami muzycznymi m. in. Universal Music Polska oraz Magic Records. Debiutancki album podopiecznej Centrum Sztuki Wokalnej, zwyciężczyni II edycji The Voice Kids. Płyta "Afirmacja" podczas pre orderu osiągnęła 4 miejsce w TOP 100 na stronie empik.com i utrzymywała się w czołowej 10-tce w trakcie i po premierze.  Znalazła się w TOP 20 najlepiej sprzedających się płyt w Polsce. Ania „AniKa” Dąbrowska otrzymała również niezwykłe wyróżnienie – Złotą Płytę od producentów ZPAV za singiel „Małe skrzydła”. Uczennica otrzymała Nagrodę Akademii Menedżerów Muzycznych za działania związane z wydaniem i promocją płyty. Tym samym stała się najmłodszą wokalistką uhonorowaną do tej pory przez Akademię. Wiosną 2020 r została nominowana przez międzynarodową telewizję Nickelodeon do nagrody Nickelodeon Kids Choice Awards w Los Angeles, w kategorii „Ulubiona Polska Gwiazda”, a także otrzymała nominację od gazety Nowiny Podkarpackie do tytułu „Osobowość Roku 2019” .

Anna Czenczek jest pomysłodawczynią, producentem i wydawcą, aranżerką wokalną i opiekunką artystyczną bezpłatnych płyt edukacyjnych m.in.: z utworami ludowymi – „LO.BO.GA Chłopaki”, z utworami patriotycznymi – „Maszerują Strzelcy Maszerują” (2011), z pieśniami patriotycznymi i kościelnymi –  „Maryjo Matko Kościoła Bądź z Nami” (2012), z podkarpackimi kolędami i pastorałkami – „Bóg się rodzi w człowieku” (2013), z kolędami – „Zadumany cały świat” (2014), „Volare Cantare” (2016), „Zakazane piosenki” (2017) z utworami patriotycznymi oraz „Niebo z moich stron” (2019)  z największymi, polskimi przebojami autorstwa Krzysztofa Dzikowskiego z okazji jego 80. Jubileuszu. Album pt. „W każdym z Nas” - w którym znajdują się religijne i poetyckie utwory – od klasyki po rozrywkę (2021). Solowa płyta Anny Czenczek pt. „Ave Regina Caelorum”, z największymi dziełami klasycznymi i religijnymi, z udziałem Artystów Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie (2023). Patronat honorowy nad płytami objęli m. in.: Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa, Podkarpacki Kurator Oświaty.

Współautorka monografii wydanych przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach: 

  1. Płaszczyzny kreacji brzmienia zespołu muzycznego w pracy dyrygenta, chórzysty, pedagoga (pt. „Poza szkolna edukacja estetyczna uczestnictwa w kulturze”).
  2. Edukacja kulturalna młodych a wyzwania społeczności (pt. „Konteksty kultury i edukacji muzycznej”).
  3. „Problematyka wykonawcza współczesnych aranżacji polskich pieśni patriotycznych opracowanych na solistów i zespół dziecięco – młodzieżowy Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie”.
Anna Czenczek to pomysłodawczyni i inicjatorka wielu koncertów charytatywnych, imprez kulturalnych, m.in. Dni Kultury Wyszehradzkiej w ramach, których odbył się cykl spotkań i imprez z udziałem przedstawicieli samorządów, mediów oraz instytucji kulturalnych z miast partnerskich Rzeszowa z Grupy Wyszehradzkiej, Ukrainy i Rumunii. Jest także organizatorem warsztatów wokalnych  takich jak: „Ogólnopolskie Mistrzowskie Warsztaty Piosenkarskie dla Dzieci i Młodzieży”, które od 9 lat organizuje w Rzeszowie, Międzynarodowe Warsztaty Wokalne „Carpathia Festival Wokal Workshop”, w ramach których wydana została płyta pt. „Cztery kultury tradycyjne pieśni ludowe grupy V-4 w aranżacjach jazz, pop i rock” oraz XX Międzynarodowe Warsztaty Piosenkarskie ZAKR, których współorganizatorem był również Związek Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR. Do organizowanych i prowadzonych przez nią warsztatów zaprosiła również m. in.: prof. Jadwigę Gałęską – Tritt, Lorę Szafran, Elżbietę Zapendowską, Grażynę Łobaszewską, dr Barbarę Tritt, Annę Serafińską, Krystynę Prońko, prof. Annę Janosz, Danutę Błażejczyk, Jerzego Petersburskiego Jr, Michała Rudasia, Katarzynę Łaskę, Tomasza Steciuka, Monikę Urlik, Weronikę Bochat, Piotra Nowaka, Kamila Franczaka. Prowadzi warsztaty z zakresu emisji głosu na terenie całej Polski: 13 stycznia 2021r. Warsztaty Wokalne z udziałem Zespołu Wokalnego Kierunku Jazz i Muzyki Estradowej w Instytucie Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie - Opieka organizacyjna prof. dr. hab. Elżbieta Krzemińska.

Jako pomysłodawczyni i dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Rzeszów Carpathia Festival” od 2005 roku współorganizuje go wraz z Urzędem Miasta Rzeszowa. Na Festiwal przyjeżdżają artyści z całego niemal świata. W skład festiwalowego jury wchodzą osobistości życia muzycznego (m.in. Agnieszka Fatyga, Zygmunt Kukla, Marek Kościkiewicz, Natalia Kukulska, Attila Weinberger z Rumunii, Dorota Szpetkowska, Zbigniew Wodecki i Elżbieta Zapendowska). Do tej pory w konkursie udział wzięli uczestnicy z 32 krajów (Azerbejdżan, Białoruś, Bułgaria, Chile, Chorwacja, Cypr, Czechy, Francja, Hiszpania, Holandia, Izrael, Kanada, Litwa, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Stany Zjednoczone, Turcja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Wietnam, Włochy). Dla wielu artystów udział w „Rzeszów Carpathia Festival” stanowił pierwszy krok na drodze do wielkich sukcesów. Wśród nich warto wymienić: zespół Pectus, Kasię Popowską, Sarsę, Ralpha Kamińskiego, Kasię Moś, Mery Spolsky, Agnieszkę Dyk, Annę Cyzon z Kanady, Petera Cmorika – zdobywcę słowackiego Złotego Słowika, Marka Ztracený – zdobywcę czeskiego Słowika.

W 2022 roku odbyła się pierwsza edycja nowego Festiwalu zainicjowanego przez Annę Czenczek – Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Patriotycznej „Moja Ojczyzna”, który jest owocem współpracy ze Związkiem Strzeleckim „Strzelec”. W 2023 roku, odbyła się druga edycja Festiwalu, wzbogacona o udział Jacka Wójcickiego – Gościa Honorowego, który zasiadł w jury finałowym oraz zaśpiewał w koncercie ku Niepodległej, wieńczącym 2. Edycję Festiwalu – pt. „Piechota, ta szara piechota” u boku Artystów Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, z towarzyszeniem Zespołu Muzycznego Tomasza Filipczaka. Pomysł, scenariusz, reżyseria, opracowanie i przygotowanie wokalne – Anna Czenczek.

Za profesjonalne podejście do wykonywanych obowiązków oraz pracę na rzecz dzieci i młodzieży Anna Czenczek otrzymała wiele nagród, m. in.: Nagrodę Miasta Rzeszowa w dziedzinie kultury i sztuki (2005), Nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Sarzyna (2006), Nagrodę Gazety Codziennej „Nowiny” w kategorii działalność artystyczna (2010), Nagrodę „Kobieta Przedsiębiorcza 2010”, Nagrodę Dyrektora Gimnazjum im. Jana Pawła II w Nowej Sarzynie (2011), Statuetka Przyjaciela Zaczarowanego Ptaszka Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” (2015), Menadżer Roku 2016 w kategorii działalność kulturalno-naukowa, Nagroda Dyrektora (2016), Nagrodę Ambasadora Kultury w Dziedzinie Sztuki Wokalnej przyznaną przez Fundację im. Krzysztofa Dzikowskiego, Ambasador Kultury w Dziedzinie Sztuki Wokalnej - Warszawa (2018), Nagroda Związku Autorów i Kompozytorów Polskich za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wokalistyki i efektywne działania na rzecz rozwoju polskiej kultury - Warszawa (2019), Nagroda Towarzystwa Przyjaciół Rzeszowa za wybitne osiągnięcia i promocje Miasta Rzeszów na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej - Rzeszów (2020), Nagrodzona Orłem „Wprost” w kategorii Kultura – Podkarpacie 2024.

Poprzez swoją działalność Anna Czenczek wydatnie przyczynia się do rozwoju kultury w województwie podkarpackim oraz znakomicie promuje region zarówno na krajowych, jak i międzynarodowych arenach artystycznych. Prowadzone przez nią Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie stanowi sprawdzoną i niezawodną markę, a Międzynarodowy Festiwal Piosenki „Carpathia Festival”, którego jest pomysłodawczynią i dyrektorką, dla wielu artystów stanowi pierwszy krok na drodze do wielkich sukcesów.

Artykuły powiązane

plyta cd ave regina
sponsorzy 2024 N